Combiwoodi inimesed. Evelin Vonk – mulle meeldis puit esimesest päevast

Hakkaja ja raskuste ületamist hindava logistiku Evelin Vonki kogemus Viljandimaal Vincom OÜs ulatub ainukese liimipressi proovinud naise tiitlist pakkimise ja ülemaailmse suhtluseni. Töö pakub põnevust, mõnusat arengut ja suurepärast seltskonda. Vabal ajal pakuvad pinget ralli ja ATVd.

Mis on Combiwood Grupis Vincomi roll ja millega sina Vincomis teed?

Vincom on komponenditööstus, kus teeme männipuidust toorikuid ukse-, akna- ja liistutööstusele. Enamus toormaterjalist, mida kasutame, tuleb meie grupikaaslastelt Combimill Sakalas ja ka meie suurimad kliendid on grupisisesed Combiwood ja Vindor. Töötajaid on meil hetkel umbes sada.

Mina tegelen Vincomis logistikaga. See tähendab transpordi tellimist, dokumentide vormistamist ja klientidega suhtlemist. Palju teen koostööd ka teiste meie grupi ettevõtetega.

Räägi meile pisut endast.

Olen sõbralik, avatud ja rõõmsameelne inimene. Väljaspool tööaega on mu hobideks ATV-d, jäärajasõit, autoralli. Mulle meeldibki uusi ja erinevaid asju proovida, ma pole väga kartja tüüp. See käib töö kohta ka, sest mulle meeldib takistusi ületada. Kui oled raskusi näinud, saab lihtsate ülesannete täitmist rohkem nautida.

Kuidas sa Vincomisse jõudsid?

Olin parasjagu Suure-Jaanisse kolimas, mis siin Vincomi lähedal asub. Otsisin siinkandis uut tööd. Üks mu tuttav töötas siin ees ja läbi tema siia töövestlusele jõudsingi.

Läks nii, et ma olen ainuke naine, kes Vincomis liimpressi juures proovipäeva on teinud. Üks pressil töötavatest inimestest oli ootamatult haigestunud. Kuigi see on füüsilist jõudu nõudev ja tavaliselt rohkem meeste töö, pandi mind sinna appi. Arvati, et saan hakkama ja saingi.

Järgmisel päeval alustasin tööd pakkijana, sest seal oli üht inimest juurde tarvis. Kokku sain pakkimises töötada umbes kuu. Kuna olin usin ja jäin töökusega silma, siis pakuti mulle kohta kontoris. Mu esimeseks ametiks oli juhiabi ehk müügiassistendi koht. Tegelesin personali, transpordi, kõik müügiga seotud dokumentatsioon, erinevate tootmisdokumentide kontrollimise ja täitmisega.

Puidu töötlemisest ei teadnud ma enne Vincomis töö alustamisest midagi, aga see materjal ja selle lõhn ja olemus meeldis mulle kohe esimesest päevast.

Milline on olnud sinu edasine karjäär Vincomis?

Esimene aasta oli kõige raskem. Väga palju tuli endale selgeks teha. Ma ei olnud varem puiduga kokku puutunud ja ei teadnud ka siinset asjaajamist. Tuli palju õppida, et igapäevases töös produktiivne olla. Tuli ka päris pikki päevi ette.

Teisest aastast läks juba lihtsamaks. Kontorisse võeti mõned inimesed juurde ka ja ka see tegi minu töö lihtsamaks, sest sain osa ülesannetest ära anda ja rohkem pühenduda kindlalt määratud rollile.

Pärast mu esimest aastat hakkas Vincom ka kiiresti arenema. Tekkis uusi masinaid ja tehaseid ja palgati uut tööjõudu ning see tegi ka kontoripoolele tööd juurde.

Two women in an office kitchen behind a laptop
Evelin (paremal) koos personalijuhi Anu Tõkkega

Kuidas sa Combiwood Gruppi iseloomustaksid?

Ma ütleksin, et meie töökultuur on vennalik. Kui mul on nõu või abi tarvis, võin julgelt mõne teise grupi ettevõtte, näiteks Combiwoodi või Vindori poole pöörduda, sest tean, et saan sealt abi. Ka mulle helistatakse ja küsitakse nõu. Mul pole kahju aega võtta ja infot jagada, isegi kui seda paluvad inimesed, kellega ma igapäevaselt palju ei suhtle. Grupisisene toetus on väga oluline.

Oled Vincomis juba 8 aastat. Tundub, et vist meeldib. Miks?

Esiteks meeldib mulle puit. Tegelen ka meie sertifikaatidega ja olen kursis millistest metsadest ta tuleb, millistele reeglitele ta vastab, mis on tema kvaliteedid, kus teda kasutada saab ja kellele me teda tarnime. Väljastpoolt vaadates võib see igav tunduda, aga kogu see protsess on väga põnev. Kännust lõpptooteni välja.

Mulle meeldib ka raskusi ületada. Takistusi ületades pingutad ja näed vaeva. Päevad on erinevad ja igav ei ole siin kunagi. See mitmekülgsus meeldib mulle väga.

Mis sind selle aja jooksul kõige enam üllatanud on?

Kõige rohkem on mind üllatanud, kui palju  me tegelikult sõltume kogu ettevõtte töötajate omavahelisest suhtlusest. Erinevate töötajate vahel peab olema pidev suhtlus ja info liikumine on väga oluline. Kui keegi eksib ja sellekohane info ei jõua õigel ajal järgmiseks oluliseks lüliks oleva kolleegini, võib tulemuseks olla, et toode tuleb uuesti toota.

Oled pikka aega Combiwoodi ja Vincomi arengut jälgida saanud. Kuidas selle kokku võtaksid?

Mulle väga meeldib see, et kogu grupp liigub pidevalt edasi ja igal aastal on midagi uut. Kas uus tehas või uuendused masinate juures, mis muudavad tööolustikku. Kasv on olnud kiire ja pidev.

Mis saavad sinu meelest olema Combiwood Grupi järgmised väljakutsed?

Kindlasti mõjutab kogu sektorit praegune sõda Ukrainas. See mõjutab ju muudki. On õhus küsimus, et mis edasistel aastatel saama hakkab. Hinnad on juba palju tõusnud ja see tekitab muret. Hetkel on raske näha, mis homme saab.

Peame hakkama otsima uusi lahendusi ja alternatiive kitsaskohtadele, mis meile täna muret teevad, näiteks leida alternatiivseid tarnijaid kaupadele, mida vajame.

Mida sa töö lõikes veel saavutada tahaksid?

Ehk ei ole mõistlik nii mõelda, aga mul on tunne, et ma olen end selle kaheksa aasta jooksul hästi sisse töötanud. Kõik eesmärgid, mis mul alguses olid, olen juba ületanud. Tahtsin, tegin, suutsin ja täitsin oma eesmärgid juba aastaid tagasi. Täna tahan olla toetav, töökas ja pakkuda häid lahendusi.

Kes on sinu lemmikkolleeg ja miks?

Kõik meie inimesed on toredad. Mulle meeldib see, et meil on väga erinevaid inimesi, sest variatsioon teeb töö huvitavaks. Nooremad toovad uut hingamist ja vanemad olijad jagavad oma kogemusi. See on väga lahe.

Kuidas võtaksid kokku selle, mida Vincomis veedetud aja jooksul õppinud oled?

Täna olen kindlasti parem suhtleja, sest pean igapäevaselt asju ajama väga erinevate inimestega. Nii meil koha peal kui ka klientidega üle terve maailma. Olen õppinud ka vajadusel vaoshoitum olema, end paremini väljendama ja avatud olema.

Tänu tööle olen saanud tohutu enesekindluse ja suure teadmistepagasi. Suhtlen klientidega väga erinevatest riikidest ja see annab väga hea ülevaate sellest, mis maailmas toimub. Me ei suhtle ju vaid arve tasemel vaid ikka inimestena ka.

Puidu osas olen samuti tohutult õppinud. Kui esimeselt proovipäevalt koju jõudsin, läksin vanematekodus vaatama, et millise kvaliteediga materjalist nende puitsein tehtud on. Siin töötades õpid puidu kohta palju, sest pead teadma, milline puit on ideaalne kaup lõpptootjale.

Combiwoodi üks aluspõhimõtteid on, et hoolime oma inimestest. Kuidas sina seda näed?

Meil hoolitakse oma inimestest väga. Meil algab kõik tavatöötajast. Juhtkond ja kõik vahelülid annavad endast parima, et kõik toimiks ja areneks – et kõik saaksid hästi tööd teha. Meie personalijuht hoiab meie töötajaid väga – kas emotsionaalsel või mõnel muul tasemel. Praegu on teemaks meil töötavatele ukrainlastele toeks olemine. Vincom hoolib oma töötajatest. Väga.

Mulle meeldib, et ma siin töötan. Meeldib, et näen jätkuvalt vaeva, et olla parimas töövormis. Kollektiiv meeldib ja motiveerib. Tulen hommikul hea tujuga tööle ja lähen õhtul samamoodi koju. Meeldib, et sattusin siia ja jätkuvalt siin olen.