Combiwood ja Makor

Virko Lepmets, Combiwood Grupi nõukogu liige

Meie edu poleks võimalik ilma partneriteta, kes varustavad meid toormega, valmistavad meile vajalikud masinad, transpordivad meie toodangut ning teevad igapäevaselt palju muud, milleta me oma tööd teha ei saaks. Täna tahan lähemalt avada ühte meile eriti olulist partnerlust – Itaalia masinatootja Makoriga.

Combiwoodi rajamist alustasime nullist. Meil ei olnud seadmeid, ega kohta kuhu neid panna. Esimene samm oli kõige hankimine. Õigupoolest ei teadnud me isegi, millised meile õiged seadmed on. Oma toonaste parimate teadmistega ostsime esimese värviliini ja äri läks käima.

Meie võimalused kasvasid ja tootmisvõimekuse laiendamiseks olime varsti järgmise liini otsinguil. Käisime mitu korda Saksamaal suurel puidutööstuse messil Ligna, kus meile jäi silma Makori-nimeline itaalia ettevõte. Nende müügimees Gabriele tundis meid juba näo järgi ja teadis, et tol hetkel oli meil tema konkurentide tehtud liin. Ta tögas, et miks me alati uudistamas käime, aga kunagi midagi ei osta. Makori hinnad olid mõistlikud ja seadmed kvaliteetsed ja nii võtsimegi järgmise liini just nende käest. Nii algas pikk ja viljakas koostöö.

Makor on spetsialiseerunud pikisuunas värvimisele ja nende masinad sobivad seega meie liistude valmistamiseks hästi. Sama oluline, kui masinad ise, on koostöö Makori inimestega. Nad mõistavad meie vajadusi ja tulevad meie ideedega kaasa. Aastate jooksul on koostöö tihedaks kujunenud. Makori inimesed on aidanud meil masinatest ülihead tootlikkust kätte saada ning meie aitame seeläbi nende masinat arendada. Oleme neile andnud palju nõu, mida saaks masinate juures paremini teha. Meid võetakse kuulda, sest Makoris teatakse, et meil Eestis on nutikad meistrid. Tihti on parendused, mida me oma masinatele palume, järgmise generatsiooni toodangu standardlahendustes.

See eristabki Makorit teistest seadmetootjatest. Paljud teised on paindumatud ja ei ole ühe kliendi jaoks seadmete muutmisest huvitatud. Makor aga korjab meie ideed tihti üles ja kohendab masinaid meie vajaduste järgi. Kui ostsime esimese Makori värvimisliini, oli värvimise kiirus 60 meetrit minutis. See on värvimise puhul juba iseenesest väga hea näitaja. Aja jooksul saime sellest liinist aga järjestikkuseid parendusi tehes kätte 160m/min. Ka Makori esindajad ise ei uskunud, et nende liinidega nii kiiresti värvida saab. Kõik see on kinni pisikestes detailides ja nõuab palju nokitsemist. Nähtud vaeva eest on aga tasuks rohkem kui kahekordistatud tootlikkus sama aparatuuriga.

Kuna saime Makoriga kohe hea koostöö peale, siis oleme ka kõik järgmised liinid nende käest ostnud. See on ka selles mõttes mugav, et erinevad liinid kasutavad samu varuosi ja ka suhtlemine käib samade inimestega, kes sind ja sinu masinaid juba tunnevad. Kõik on palju lihtsam.

Kui saime Makori värviliinist 160m/min välja pigistatud, hakkas juhtuma huvitavaid asju. Masinatootjal on tarvis referentsi, ehk näidet liinist, kus kõik on suurepäraselt häälestatud. Leppisime kokku, et näitame huvilistele, kes tahavad enne Makori toodete ostmist asjaga tutvuda, kuidas meil asjad käivad. Meil on käidud Hiinast, Kanadast ja mujaltki. Nii kaugelt tullakse väikesse Eestisse vaatama, kuidas Makori masin töötab.

Sellise ideaaltootlikkuseni jõudmine on pikk protsess. Värviliini hästi tööle panek on suur ja keerukas kolmepoolne koostöö. Selleks, et saada suure kiirusega hea tulemus, peavad olema koha peal nutikad meistrid ning liini ja värvi tootjad koostööks valmis. Masinatehase esindajad seadistavad algse rahuliku liikumise ja sealt saavad meie meistrid täiustama hakata. Paika tuleb saada sissesööduseade, pikiliikumine, lihv ja kõik üleminekud erinevate etappide vahel.

Ka värvi kuivamise aeg on väga tähtis ja seepärast peab ka värvitootja protsessis osalema. Kui kiiruseid tõstad, siis pead tagama, et värv saab kuivamiseks piisava aja. Keemia, lahustite segud ja kuivamisajad ning õhu pealeanne peavad täpselt paigas olema. Väga palju on nüansse, ning eksimuse hinnaks on mullid või praod värvis ja rikutud liistud. Värvitootja saab koostistega palju mängida ja iga värvisegu tuleb iga tehase ja sealsete ahjude ja töökiirustega sobima saada. Kui kõik see poole aastaga paika saada õnnestub, on väga hästi.